Občina Podčetrtek je ob pomoči evropskih sredstev za nakup in obnovo gradu doslej namenila dobre štiri milijone evrov.
Velik del prenove srednjeveškega gradu je končan in grad bo zdaj stalno odprt za obiskovalce. Foto: Borut Pihlar
Po dolgih desetletjih propadanja zdaj srednjeveški grad, ki se dviga nad Podčetrtkom, kaže povsem drugo podobo. Danes popoldan v eni najuspešnejših slovenskih turističnih občin slavnostno odpirajo prenovljene prostore gradu in poti, ki vodi do njega. Njegova vrata bodo odslej stalno odprta. Številnim obiskovalcem teh krajev bo na voljo kavarna, doživetje resničnega in virtualnega grajskega razgleda, ki sega čez obsoteljsko-kozjansko pokrajino, tu lahko doživite srednjeveško sojenje, se poročite …
Občina Podčetrtek, ki jo od leta 2005 vodi župan Peter Misja, je srednjeveški grad odkupila leta 2020. Takrat je bil grad, ki je bil prvič omenjen leta 1261, na daleč sicer še vedno videti mogočen, od blizu pa je bil ta 2.626 kvadratnih metrov velik objekt s 64 sobami povsem izropan in je propadal. Do leta 1945 je bil v lasti grofov Attems, ki so tu preživljali poletja (nad vhodnimi vrati je ohranjen njihov kamniti grb), potem nacionaliziran, nato pa je v zadnjih desetletjih, ko je bil povsem prazen, propadal.
Občina Podčetrtek ga je po dolgoletnih prizadevanjih leta 2020 za 150 tisoč evrov kupila od družine Zečević in se leta 2021 lotila najnujnejše sanacije objekta in urejanja njegove okolice. Za to so namenili 700 tisoč evrov, ministrstvo za kulturo je prispevalo 200 tisoč evrov.
Zamenjali so streho, podeskali ostrešja, uredili odvodnjavanje, sanirali notranje zidove in obzidje, postavili betonske plošče, sanirali teraso, notranje okvirje oken, prostor za uro in do gradu pripeljali instalacije, to je elektriko, vodo, kanalizacijo in optiko ter uredili dovozno cesto. Zadnja leta je že razveseljeval obiskovalce raznih prireditev, ki so potekale na prostem.
Od 1. septembra je grad stalno odprt za obiskovalce, saj se je končal drugi del njegove prenove vreden skoraj tri milijone evrov.
Na gradu je nova terasa, s katere se odpira razgled po obsoteljsko-kozjanski pokrajini.
»Veseli smo, da smo končali dva ključna projekta – Grajska pot v Podčetrtku in Doživetje grajskega razgleda, ki sta bila sofinancirana s sredstvi državnih in evropskih skladov. Prva naložba je vredna 460 tisoč evrov, iz evropskih sredstev smo prek ministrstva za gospodarstvo dobili dobrih 282 tisoč evrov, druga je vredna 2,5 milijona evrov, iz evropskih sredstev smo prek ministrstva za kulturo dobili zanjo 1,6 milijona evrov,« pove župan Peter Misja.
V okviru projekta so bili razviti štirje novi turistični produkti.
»Na gradu zdaj lahko obiskovalci spijejo kavo in pojedo sladico. Imamo poročno dvorano, lahko pa imate poroko na terasi. Tu lahko obiskovalci doživijo srednjeveško sojenje, ki se je pri nas dogajalo ob četrtkih, sodijo lahko vam osebno, a brez skrbi, to je digitalna, ne realna izkušnja. Prek interaktivnih tabel lahko doživite kmečki upor, tega v naših krajih je vodil Matija Gubec. Prek interaktivnih tabel izveste, kaj se dogaja v Podčetrtku in naši okolici. V živo lahko prek kamere tudi spremljate življenje grajskih netopirjev, ko ti hibernirajo, pa si lahko o njih ogledate film. Z vsem tem ohranjamo spomin na zgodovino teh krajev in bogatimo ponudbo za obiskovalce,« pove župan.
Župan Podčetrtka Peter Misja (na levi) že pripravlja nadaljnjo obnovo gradu.
Občina se ne brani zasebnega investitorja
»Občina se bo, upamo, da spet skupaj z evropskimi in državnimi skladi, lotila nadaljnje obnove gradu. Najprej načrtujemo ob vhodu postaviti amfiteater za razne dogodke, na gradu bomo uredili kapelo, z akademikom Jožetom Kraševcem se pogovarjamo tudi o sobi, kjer bi hranili predmete, povezane z zgodovino Svetega pisma,« pojasni župan in doda, da se za nadaljnjo obnovo gradu ne branijo tudi zasebnega investitorja.
Pove tudi, da je polovica dela že narejenega. Peter Misja ocenjuje, da je v grad za dokončanje prenove treba vložiti še okoli šest milijonov evrov.
Letos zelo uspešna turistična sezona
Občina Podčetrtek je ena najuspešnejših turističnih občin v državi. Največ gostov imajo v Termah Olimia, tu pa so še številni drugi ponudniki, kot so Pivnica in restavracija Haler, Jelenov greben in Amon ter številni drugi.
»Letos imamo zelo uspešno sezono,« pove župan.